• . info@izmirsaglikmesleklisesi.com
  • . 0 (232) 478 37 70
Buradasınız :Rehberlik

Lise PDR Çalışmaları

Psikolojik Danışmanlık ve Rehberlik, bireyin kendini tanıması, ilgi ve yeteneklerini fark etmesi ve kendini gerçekleştirmesi amacıyla yapılan sistemli, profesyonel yardım sürecidir.

Psikolojik Danışma ve Rehberlik Birimi, öğrencilerin kendini tanıyan, kendine güvenen, uyum ve iletişim becerilerine sahip, çevresine duyarlı, mutlu, sağlıklı, doğru kararlar verebilen, kendini ifade edebilen, sorunlarını çözebilen, yaratıcı bireyler olmalarına, katkıda bulunur.

Öncelikli Hedeflerimiz

1. Psiko-sosyal Gelişim

  • Özgüveni ve olumlu benlik algısını geliştirme
  • Kişisel sorunlarını çözme becerilerini geliştirme
  • Sorumluluk duygusunu geliştirme
  • Kendini ifade edebilme becerilerini geliştirme

2. Akademik Gelişim

  • Eğitimsel ve akademik başarısını, kapasitesi ile doğru orantılı olarak geliştirme
  • Eğitimsel ve akademik başarısını engelleyici faktörlerle başa çıkma becerilerini geliştirme

PDR Uygulamalarımız

Öğrenci Tanıma: “Her Öğrencimizi Tanıyoruz!”

Öğrencilerimizi tanımaya yönelik bu çalışmalar ile öğrencilerin gelişim alanlarında güçlü oldukları ve desteklenmesi gereken yönleri belirlenir. Bu çalışmamız, okula uyum sürecindeki öğrencilerimizin doğru yönlendirilmesinde önemli ipuçları verir.

Okula Uyum:

 “Okulumu Tanıyorum ve Seviyorum!”

Aramıza yeni katılan öğrencilerimize ve ailelere süreçle ilgili bilgilendirici seminerler hazırlanır. Ara sınıflara gelen yeni kayıtlı öğrenciler ile ilk bir ay içerisinde mutlaka onları tanımaya yönelik bireysel görüşme yapılır ve veliye öğrencinin okula uyumu ile ilgili bilgi verilir.

 

Öğrencilerimizin gelişim sürecindeki akademik, duygusal ve sosyal durumunun tespiti amacıyla çeşitli test/envanter uygulanır, gözlem yapılır ve öğretmenlerle öğrencinin gelişimi değerlendirilir.

 

 

Rehberlik Müdahale Uygulamaları:

 “Öngörebilmek, hükmetmektir.”

Önleyici ve iyileştirici rehberlik yaklaşımlarına uygun olarak, gerekli görülen durumlarda uygulanan grup ve bireysel çalışmalardır. Öğrencilerle ilgili gözlemler ve uygulanan envanter sonucunda öğrencilerin ihtiyaçları göz önünde bulundurularak, liderlik, sosyal beceriler, arkadaşlık ilişkileri, kaygı(sınav kaygısı), öfke kontrolü, çalışma alışkanlıkları, motivasyon vb. konularda çalışmalar yapılır.

 

Veliye Yönelik Çalışmalar:

 

Bireysel Danışma Hizmetleri:

“Birebir Uzman Görüşmeler”

Öğrenciler ve veliler ile randevulu bireysel görüşmeler gerçekleştirilir. Bir dönem içinde her öğrenci ve veli ile en az bir defa bireysel görüşme yapmak esastır. Özel durumlarda bu sıklık ihtiyaca göre arttırılır. Öğretmenlerle de düzenli olarak görüşülerek öğrencilerin gelişim süreçleri takip edilir

 

KARİYER BELİRLEME VE YÖNLENDİRME ÇALIŞMALARI

Mesleki rehberlik ve meslek seçimi kavramlarının çok yoğun olarak tartışıldığı günümüzde özellikle meslek yerine kariyer, mesleki gelişim yerine kariyer gelişimi, meslek danışmanlığı yerine kariyer danışmanlığı kavramları kullanılmaktadır. Bu bağlamda öğrencilerin yaşam boyu sergileyecek oldukları yaşantılarının toplamını içeren kariyer eğitimi ve çalışmaları Okulumuzun PDR bölümünün en önemli görevleri arasında yer almaktadır. 

Bireyi Tanıma Teknikleri

Oryantasyon Çalışmaları

Eğitsel Rehberlik Çalışmaları

Bireysel Rehberlik Çalışmaları

Mesleki Rehberlik Çalışmaları

HEDEF:

MUTLU BİREYLER-SAĞLIKLI BEYİNLER-KARİYER SAHİBİ GENÇLER.

 

***********************************************************************************************************************************************************************************************************************************************************************************************************

 

 

 


    Henüz eklenmiş fotoğraf yoktur.


OKUL HARİTA KONUMU
ADRES
TELEFON
FAX
E-POSTA
:
:
:
:
7093 sokak No: 4 Pınarbaşı Bornova / İZMİR
0 232 478 37 70  -  0 232 478 07 78  -  0 541 478 37 70
0 (232) 478 37 80
info@izmirsaglikmesleklisesi.com
info@izmirsaglikmesleklisesi.k12.tr
info@izmirsaglikkoleji.com
muhasebe@izmirsaglikmesleklisesi.k12.tr
E-BÜLTEN
E-Bültene Abone Olun!
Yeniliklerden ilk siz haberdar olun!
Sizi Tanıyalaım!

E-Bültene Başarıyla Eklendiniz.
SOSYAL AĞLAR

Copyright © 2014   •   İZMİR SAĞLIK KOLEJİ   •   Tüm Hakları Saklıdır   •   Gizlilik Kuralları