• . info@izmirsaglikmesleklisesi.com
  • . 0 (232) 478 37 70
Buradasınız :

YKS Meslek Lisesi Öğrencileri İçin Avantajlı bir Sistem
10 Kasım 2017
YKS Meslek Lisesi Öğrencileri İçin Avantajlı bir Sistem

İzmir Sağlık Koleji Rehber Öğretmeni Hatice Soydoğan Özcan, Yüksek Öğretim Kurumları (YKS) sınavını değerlendirdi. Özcan, yeni sistemin özellikle meslek lisesi öğrencileri için avantaj sağladığını söyledi.

Özel İzmir Anadolu Sağlık Meslek Lisesi’nde  (İSK) görevli Rehber Öğretmeni Hatice Soydoğan Özcan, yeni üniversiteye geçiş sisteminin avantajları ve dezavantajları hakkında bilgilendirdi. Üniversite’ye giriş sınavının değişmesinin Sağlık Meslek Lisesi okuyan öğrencilerin işini kolaylaştırdığını anlatan Özcan, “Öğrencilerin YGS’de cevaplamak zorunda oldukları Fizik, Kimya, Biyoloji ile ilgili soruların yeni sınav sisteminde yer alan ilk oturumda yer almayacak” dedi. Özcan, Sağlık Meslek Lisesi’nde  okuyan öğrencilerin alan devamını yapmaları için  sadece ilk oturuma girmelerinin yeterli olacağını ifade ederek, “Bu düzenleme öğrencilerimizi sınava motive etmemize yardımcı oldu”  dedi.

Yeni sistemde soru sayısının 160’dan 80’e düştüğünün ifade eden Özcan, bu değişiklik için, "Meslek lisesinde okuyan öğrenciler için bir avantaj" olduğuna değindi . Ancak 4 yıllık  fakültede okumak isteyen öğrenciler için dezavantajdır. Daha önce Sağlık Meslek Lisesi öğrencileri Fizik, Kimya, Biyoloji, Matematik ve Türkçe’den sorumluydular, yani 5 derse çalışıyorlardı. Şimdi ise sadece Matematik ve Türkçe çalışacaklar” diye konuştu.  2 yıllık geçişlerinde  ''Ek puan'' sisteminin de değişmediğini belirten Özcan, öğrencilerin okul puanının da önemli olduğunu belirtti.

Sınav sistemindeki boşluğa da değinen Özcan, aynı gün yapılacak 2 oturumun, öğrencilerin ilk oturumdan nasıl puan alacaklarını bilemedikleri için, girdikleri ikinci oturumun muallak olacağını  ifade etti. Yani yeni sistemde ilk oturumdan 179 puan alan bir öğrenci 180 puanın altında kaldığı için, ikinci oturuma girse bile alacağı puanın herhangi bir değerlendirmesi olmayacaktır”


OKUL HARİTA KONUMU
ADRES
TELEFON
FAX
E-POSTA
:
:
:
:
7093 sokak No: 4 Pınarbaşı Bornova / İZMİR
0 232 478 37 70  -  0 232 478 07 78  -  0 541 478 37 70
0 (232) 478 37 80
info@izmirsaglikmesleklisesi.com
info@izmirsaglikmesleklisesi.k12.tr
info@izmirsaglikkoleji.com
muhasebe@izmirsaglikmesleklisesi.k12.tr
E-BÜLTEN
E-Bültene Abone Olun!
Yeniliklerden ilk siz haberdar olun!
Sizi Tanıyalaım!

E-Bültene Başarıyla Eklendiniz.
SOSYAL AĞLAR

Copyright © 2014   •   İZMİR SAĞLIK KOLEJİ   •   Tüm Hakları Saklıdır   •   Gizlilik Kuralları